Yeni Eklenen Araçlar
Anasayfa » Blog » Gürcistan’dan Türk Vatandaşları Araç Satın Alabilir mi?

Gürcistan’dan Türk Vatandaşları Araç Satın Alabilir mi?

Bir ülkenin sizi vatandaşı gibi görebilmesi için o ülkeye ait olan bazı kuralların gerçekleşmiş olması gereklidir. Mesela Gürcistan’dan araç satın almak isteyen kişiler bazı şartları yerine getirmek durumunda kalıyorlar. İlk olarak bu kişilerin yarı Gürcü vatandaşı olması gerekiyor, yani Gürcistan’da bir süre kalmaları gerekiyor. Kişilerin kendi adlarına araç satın almak için orada kalmaları ilk şarttır. Devletimiz açısından düşündüğümüzde bu kuralın ne kadar gerekli olduğunu anlayabilirsiniz. Öyle ki Gürcistan’dan her kafasına esen araç satın alabilseydi yerli araç satışları bir anda dururdu. Bu durum devletimizin vergi alamaması, Gürcistan’ın bizlerden daha çok para kazanması anlamına geliyor.

Bazı galericiler aracılık yaparak sizler adına Gürcistan’dan birini buluyorlar. Bu kişiyle yapılan anlaşma sonucunda araç bu kişinin üzerine kayıt ettiriliyor. Daha sonra kişi sizin adınıza bir vize çıkartıyor ve aracı size teslim ediyor. İşte bu durumda sizler Gürcistan’dan araba getirmek için hak sahibi oluyorsunuz. Ama bu durumda araç sizin üstünüze olmuyor. Burada herhangi bir sorun yaşasanız, kaza yapsanız ya da araca sigorta yaptırmak isteseniz bunu yapamıyorsunuz. Çünkü kendi adınıza olmayan bir araç için resmi işlem yapmanız söz konusu olamaz. İşte bu gibi durumlarda mağdur olmamak için aracın kesin olarak sizin üzerinize kayıtlı olması gerekiyor. Bunu sağlayamadığınız her an mağdur olmaya aday biri olursunuz.

Plusotogaleri-Com-Gurcistandan-Turk-Vatandaslari-Arac-Satin-Alabilir-mi

Türk vatandaşının Gürcistan’dan araba alması başka şekillerde de gerçek olabilir. Akrabanız olan biri Gürcistan’da bulunuyorsa onun üzerine araç satın alabilirsiniz. Neticede bu kişi sizin akrabanız olduğundan sizleri dolandırma gibi bir durum söz konusu olmaz. Böylece aracınızı güvenle Gürcistan’dan alıp gelebilirsiniz. Bunun dışında araç satın alabilmeniz için tek bir durum bulunuyor, bu durumda araç satın almak için çalışma ya da oturma izinlerinden herhangi birini almanız gerekmekte. Bu izinlerden birini aldıktan sonra Gürcistan’a giriş yaparak haklarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. İzin alan kişilerin satın aldıkları araçlar doğrudan kendi üzerlerine kayıt olur.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*